SEARCH

Enter your search query in the box above ^, or use the forum search tool.

You are not logged in.

#501 2015-03-06 09:15:33

niktimofey
New Member
Registered: 2015-03-06

Re: The end.

Sorry, for me, but it must wrote on russian.

Боже, я не могу поверить, что закрыта очередная глава в линуксе. Да я не могу оценить то, что вы сделали, но я могу только благодарить вас, не более. (Извините, даже решил пройти регистрацию).
Я один из "скрытых" пользователей, то есть которые о проекте знали и решили просто его испробовать. Боже... Давайте лучше суть:
- Спасибо вам, о том что вы научили меня не боятся консоли как таковой, т.к. это основной инструмент самого линукса и этого дистрибутива!
- Спасибо вам что показали что и Древнейшие компьютеры все еще компьютеры и отлично работоспособные в нынешнем технологическом прогрессе!
- Спасибо вам, что показали что сломанный компьютер - все еще рабочий компьютер! (Я запускал Кранч на сломанных компах и он работал - неисправность мостов, видеокарты, логические ошибки железа ОЗУ или процессора, я со всем этим имел дело).
- Благодарю вас, за то что помогли ассимилироваться в Дебиане, как системе. Да я до сих пор не умею пользоваться чистой версией, и Кранч был если не дверью, то форточкой точно, для ознакомления и постоянного пользования системой.
- Я благодарен вам, за то что научили искать более легкие, но не менее функциональные приложения для системы.
- Я Благодарен вам, за сию систему, не смотря с тем, что познакомился я с ней на конец 8й и выход 9й версией. (Когда перебирал кучу семейств, для определения пути). И он вошел в мой список Юниксов, как "легкообучаемая ОС", из-за его понятности и простоты, не смотря на якобы отсутствие интерфейса.
Я благодарен вам, и надеюсь что коммьюнити  сможет развить его далее.

Собственно, я уже описал многое, что хотел написать в предисловии. Но добавлю, что с миром линукса я познакомился в октябре 2009 года, на Убунтуфесте, одного из первых в России. Там презентовали девятку. Пропущу удивление, восторг и последующие неудобства возникшие с ней. А так же решения проблем, а-ля "что же делать?", т.к. телефон "куратора" я благополучно потерял, а так же его ник в "эхе". Через полтора месяца у меня началась самостоятельное изучение всех основ разметки и установки nix-семейства. Стоит выделить, что я просто шароебился (скитался) по всему списку когда-либо выпущенного дистрибутива, и есть те кто просто не запустился, или я не понял как поставить, а есть те, с кем просто не подружился из-за конфликта моей логики мышления и логики действия в ОС. Кранч стал одним из дистрибутивов под требование производительность... Потом он начал занимать скорее положение - на "запустить все", потому что он там работал. Да я не часто им пользовался до момента, когда мне вернули обратно в руки мой первый ноутбук (у него сдох жесткий диск), и почти в одно и тоже время отец в ярости убивает мой самсунг, выбивая южный мост кулаком, ударив корпус. И тут началась "жизнь". Хоть и продлилась она 2/3 года. LXDE - не хотел запускаться, т.к. я среднячок-младший, и до сих пор им являюсь. Поставить самому ДЕ - я не умел, особенно учтя что большая часть дистрибутивов требовала оффлайновой установки, из под консоли (для меня это являлось еще грозным зверем сложным в освоении). Lubuntu ставится не хотел, ибо поддержка non-pae по какой-то причине не запускалась на Pentium M. А XP туда не поставить, из-за отсутствия того же жесткого диска (к тому времени я знал что на флешке комфортно чувствует себя линукс - не первый ноутбук приводился подобным образом в негодность). Я вспомнил про Кранч (да я часто о нем забываю и вспоминаю по мере необходимости, увы). И аллилуйя, тут была явная версия без pae с новым ядром (ах да я забыл сказать, про то что новое ядро было необходимостью, т.к. имелся планшет, что было решаемо, и часть программ став удобней уплыли на ветку 3.х.х.х). Стандартное использование привычного софта, не всегда входило в рамки четверти, потом, полу, и 3/4 Гига. И тут я начал задумываться, о том что часть программ можно просто заместить консолью, или консольными приложениями. Браузер и файловый менеджер (за большую часть) я менять не стал - они просто были удобны, а основной жор ОЗУ шел на именно на браузеры (И графические редакторы). Потом файловый менеджер тоже уплыл в консоль. Я начал с музыки, музыкальный плеер я выбирал относительно не долго - это было гораздо проще, чем я ожидал. Попутно нашелся ФМ, который я счел довольно удобным. С торрент клиентом, не было необходимости, но просто было интересно. Увы видеоплеера я не нашел и работал он нормально. Про браузеры я и так знал, но они зачастую не могли обеспечить все картину сайта, учтя что многие используют css, java, flash а не html5. Elinks для меня все же удобен только для чтения. Месседжер - тут я изрядно погемороился, но так в основном и не смог найти удовлетворяющий. Текстовый редактор - на удивление не было тормозов. Потом при установки дополнительных плагинов я тихим сапом выучил простейшие команды ФМ и установки (на всякий случай полезную шпоргалку имею, т.к. не все запоминаю да и  умею). А так же запускать удобней было из под консоли приложения. А так же не стоит забывать диспетчер задач, с которым я познакомился позднее. В общем привел систему в плавную работоспособность.
Поэтому, я могу сказать вам только одно слово - Спасибо.
P.S.  Мой первый ноутбук - Rover Vojager B модель 1998 года выпуска, которая выпускалась до 2003 года. А приобретена была в 2002.

=== Mod Edit ===

--- That's fine, please excuse the "computerized translation" so others can read
===

God, I can not believe that closed another chapter in Linux. Yes, I can not appreciate what you have done, but I can only thank you, no more. (Sorry, even decided to register).
I am one of the "hidden" users, ie who knew about the project and decided to just try it. God ... Let's essence:
- Thank you, about what you have taught me not to fear the console itself, since is the basic tool of Linux and this distribution!
- Thank you that have shown that the earliest computers and computers and still perfectly workable in today's technological progress!
- Thank you, that showed that the broken computer - still working computer! (I ran Crunch on broken computers and it worked - failure of bridges, graphics, logical errors iron RAM or processor, with all that I had an affair).
- Thank you for helping to assimilate into Debian like system. Yes, I still do not know how to use a clean version and Crunch was, if not a door, the window leaf exactly for review and permanent use of the system.
- I thank you for teaching me how to look lighter but no less functional applications for the system.
- I thank you for this very system, despite the fact that I met her at the end of the 8th and 9th output version. (When sorting through a bunch of families, to determine the path). And he came to my list of Unix as "legkoobuchaemaya OS", because of its clarity and simplicity, despite the alleged lack of interface.
I thank you and I hope that the community will be able to develop it further.

Actually, I have already described much that I wanted to write in the preface. But I will add that to the world of Linux, I met in October 2009, on Ubuntufeste, one of the first in Russia. There was presented nine. Miss surprise, delight and subsequent inconvenience caused to her. As well as problem-solving, a la "what do you do?", Because phone "curator" I happily lost, as well as his nickname in the "echo". Six weeks later, I started an independent study of the foundations of all markings and install nix-family. It is necessary to emphasize that I just sharoebilsya (wandering) Full-list ever produced distribution, and there are those who simply do not run, or I did not understand how to deliver, and there are those with whom simply became friends because of the conflict of my logic thinking and the logic of action in the OS. Crunch became one of the distributions under the performance requirements ... Then he began to occupy the position soon - to "start all" because he worked there. I'm not used it often to the point where I was brought back into the hands of my first laptop (he died hard disk), and almost at the same time his father in a rage killing my samsung, knocking Southbridge fist banging body. And then began the "life". Though it lasted 2.3 years. LXDE - did not want to run, because I srednyachok Jr., and still am to them. Put yourself DE - I do not know how, especially taking into account that most of the distributions required off-line installation of a console (for me it was still a formidable beast challenging to master). Lubuntu is placed would not, for support of non-pae, for whatever reason, does not run on XP Pentium M. And there will not deliver, due to the lack of the same hard disk (by that time I knew that on a flash drive linux feels comfortable - not first laptop cited similarly useless). I remembered the Crunch (yes, I often forget about it and remember where appropriate, alas). And hallelujah, there was a clear version without pae with the new kernel (oh yeah, I forgot to say about the fact that the new kernel was necessary because there was a tablet that has been solved, and some of the programs becoming more convenient sailed to branch 3.x. xx). Standard use of the usual software, is not always included in the fourth, then the floor, and 3/4 Giga. And then I began to wonder about that part of the program, you can simply replace the console or a console application. Browser and file manager (for the most part), I did not change - they just were comfortable, and the main RAM zhor walked on it for browsers (and image editors). Then file manager also sailed into the console. I started with music, music player, I chose the relatively long time - it was much easier than I expected. Along the way, FM found that I felt quite comfortable. Torrent client, it was not necessary, but was just wondering. Unfortunately I could not find a video player and it worked fine. About browsers I already knew, but they were often unable to provide all the pictures of the site, taking into account that many people use css, java, flash and not html5. Elinks for me yet convenient read-only. Messager - then I pretty pogemoroilsya, but basically could not find satisfying. Text Editor - surprisingly did not have brakes. Then when I install additional plugins quiet glanders learn simple commands FM and installation (just in case I have shporgalku useful, because not all memory and yes I can). And as it was more convenient to run out of the console application. And do not forget the task manager, whom I met later. In general, the system resulted in smooth operation.
Therefore, I can tell you only one word - Thank you.
P.S. My first laptop - Rover Vojager B model 1998 release, which was produced until 2003. And was acquired in 2002.

=== End Mod Edit ===

Last edited by Sector11 (2015-03-06 17:34:39)

Be excellent to each other!

#502 2015-03-06 13:03:37

slug.mv
New Member
Registered: 2015-03-06

First, THANKS for your time and dedication!!

Second good luck with new projects and goals!!

Third, regarding this thing...

I’m leaving it behind because I honestly believe that it no longer holds any value

...sorry, but I strongly disagree.

I've been using linux for years, but never having time to understand the inner working, so maybe there's something out there that surpass or equals #!, but i've not met it, and #! DID SAVE MY ASS!!

I met this distro and community just a few months ago. My laptop died, and not being in a good financial situation, i just took the HDD, a usb keyboard and my older laptop (with a couple of missing keys, no battery life and other problems) and made my desktop "station". It worked for two weeks, no more... and now what??

I only had my AAO 110 left, one of the firs series, so low in CPU, SSD and RAM. All light distros i had tried on it were a bloated crap, heavy and slow, or a toy linux, not suitable for anything. Then I found #!, gave it a try and could not believe it. Light, fast and perfectly functional, right from last debian release!!!!! TOO GOOD TO BE TRUE, BUT IT WAS.

It worked so well it seemed a different computer. So i just upgraded the RAM from 512Mb to 1Gb, and never looked back. I code with sublime, edit graphics and pics with gimp, and do all office stuff with libreoffice.  All so cool and smooth that I took two resolutions for once my economy improved:
1 - donate this project
2 - buy a new laptop  and install !# on it.

But now I'm lost. sad

Well, thats my personal story that contradicts your thoughts. Anyway, as said, thank you very much and good luck.

PD. and what about that classy, dark look and feel!! that's an extra!!!

Last edited by slug.mv (2015-03-06 13:04:39)

#503 2015-03-06 17:41:14

Sector11
#!'er to BL'er
From: SR11 Cockpit
Registered: 2010-05-05
Website

@ niktimofey & slug.mv

Don't get lost - BunsenLabs is coming soon ... and until then look at #! Waldorf to track Wheezy and then to Old Stable

How soon:  When it's ready.  Following in the spirit of it's predecessor we want it to work OOTB!

·  ↓   ↓   ↓   ↓   ↓   ↓  ·
BunsenLabs Forums now Open for Registration
·  ↑   ↑   ↑   ↑   ↑   ↑  · BL ModSquad

#504 2015-03-07 03:44:06

kosmovinyl
New Member
Registered: 2013-07-17

I'm sad to see Crunchbang go. It filled an important niche in the Linux landscape - light and nimble without sacrificing features. It was kind to old and low-spec hardware - transforming my aging netbook from a paperweight to a useful laptop replacement when I needed it most. I know that stock Debian is a good replacement, but I am going to miss all of corenominal's tweaks and personal touches.

That said, I can't imagine the amount of work that must have been put in for each release. For no financial reward.

It's been a joy to use your distro. Thank you for the thought, passion and hours you put in. All the best in your future endeavours.

#505 2015-03-11 07:09:35

ztm
New Member
Registered: 2015-01-06

I've switched to Linux some 3 years ago. Till than I had only MS related systems since MS-DOS v3. As many of new Linux users coming from Windows after a month of searching and trying distros I've landed on Linux Mint and I was quite happy with that. I've tried CrunchBang as well but at first glance 'Hey! No Start menu, no desktop icons, what the heck is it?' feeleing I had, so just stepped on.

But getting into Linux deeper and deeper and have problems with Mint, I want something lighter for my ancient desktop hardware (AMD Athlon 64, 3G RAM) and my Intel Atom powered netbook with 1G RAM. So the quest for the perfect Linux distro has begun. Unity and KDE is a resource hog, no chance for distros with theese DEs. Tried Debian with Gnome2 but the fonts was ugly and I did not like the interface too. And here comes CrunchBang into the picture. Again. Desktop icons and "Start menu" were no longer a must and Waldorf has just been released, give it a shot. Fonts are gorgeous, eye-candy icons, simplicity and lightweight forever. It does not take a week to get used to the right clik menus and I can't imagine how the hell I did not realized yet that it's more convenient and much faster than a standard Menu button. And from that moment I can't live without it. After some time I've changed to Jessie repos and it was perfect for my everyday usage.

At the end of last year I've changed my desktop computer to an i5 with 8G of RAM. Got enough power, so let's step on and leave this minimalist CrunchBang behind. I have tried Siduction, Netrunner, Mint Cinnamon, Ubuntu Unity all with compositong enabled. The Cube effect, Wobbly windows and others are fascinating but something was missing. Simplicity. At the end it was CrunchBang that has taken place on my new SSD and I think I won't let it go for a while.

So for me -and I guess that for many of CruncBang users- this is what still holding value.

#506 2015-03-11 15:37:05

Sector11
#!'er to BL'er
Website

ztm wrote:

So for me -and I guess that for many of CruncBang users- this is what still holding value.

And therein lies the beginning tales of BunsenLabs.  wink

#507 2015-03-11 20:31:30

tux_drummer
Member
Registered: 2012-11-23

I don't understand all this. The Infrastructure exists, the name is good, the Aesthetics are good, why not pass the project to the community and let people contribute as always and make the distro even better? BunsenLabs? I don't even understand what that means and in what context..

#508 2015-03-11 20:37:07

damo
#! gimpbanger
From: N51.5 W002.8 (mostly)
Registered: 2011-11-24

tux_drummer wrote:

I don't understand all this. The Infrastructure exists, the name is good, the Aesthetics are good, why not pass the project to the community and let people contribute as always and make the distro even better?

Because the developer didn't want it to continue.

BunsenLabs? I don't even understand what that means and in what context..

Crunchbang used Muppets characters as release names - Professor Bunsen runs Muppet Labs.

You can search for the threads where all the above was discussed at great length.

BunsenLabs Group on deviantArt
damo's gallery on deviantArt
Openbox themes
Forum Moderator smile

#509 2015-03-11 20:44:29

tux_drummer
Member

damo wrote:

Because the developer didn't want it to continue..

lolwut.. what's the point in open source tech then? Imagine if Linus got bored one day and decided to call the whole thing off. That really doesn't make any sensible sense to me..

#510 2015-03-11 20:51:18

DogMatix
Member
From: UK
Registered: 2012-05-04

Corenominal, thanks for all the hard work you are a Linux Legend.

Crunchbang has been a blast and I've learned a lot. I fully intend to follow on with the team at BunsenLabs.

Good luck for the future.

Your mind will answer most questions if you learn to relax and wait for the answer. - William Burroughs

#511 2015-03-11 20:55:18

tux_drummer
Member

#512 2015-03-11 21:24:39

damo
#! gimpbanger
From: N51.5 W002.8 (mostly)
Registered: 2011-11-24

tux_drummer wrote:
damo wrote:

You can search for the threads where all the above was discussed at great length.

BunsenLabs Group on deviantArt
damo's gallery on deviantArt
Openbox themes
Forum Moderator smile

#513 2015-03-11 21:25:14

Sector11
#!'er to BL'er
Website

tux_drummer wrote:

lolwut.. what's the point in open source tech then? Imagine if Linus got bored one day and decided to call the whole thing off. That really doesn't make any sensible sense to me..

Doesn't need to make sense to anyone.  We as a community, here, have decided to honour corenominal's wish to not to use the name.

The people over at the other place you talked about are free do do as they wish, and you are free to use their distro as well.  Or stick around and help out.

#514 2015-03-12 11:54:05

Obscurum
Member
Registered: 2013-11-20

I seldom say much on the forum, but I've two comments I'd like to make:

1. Thank you, Philip, for what is (easily) the best Debian-derived distribution: I've seen some come and go (I've been using Linux since the 1990s, running Slackware for the most part), but if I'm introducing anyone to Linux, I always now put #! on their machine.  With a few minor tweaks (I add cairo-dock and make a couple of other small changes), it's perfect for a novice who is fed up of their slow Micro$oft-addled computer and is being talked into buying a newer machine with the latest version of Windows. 

2. You are mistaken in thinking that #! "no longer holds any value" and that its users "would benefit from using vanilla Debian".  Whenever given the option of installing "vanilla" Debian on a machine, I opt instead for #! -- there's no contest.

It would be a terrible shame to see such an excellent distribution disappear. 

Whatever you decide to do, thanks again, and I wish you well.

Last edited by Obscurum (2015-03-12 11:54:32)

#515 2015-03-13 05:21:05

the86r
New Member
Registered: 2015-03-13

I swear every time I post here, I get deleted... YOU HEAR ME PHILLIP! One day I will dig out each yearly email where I register and and I gets the delete and reregister again. On a positive note, my post count is always 1.

Anyways, #! has been the easiest way to get people into Linux that are not (and it not implied as an insult to anyone) Linux people. It is a challenge I face. I have used the Debian OS since Woody as afar as I can remember. Several years ago I had the need to drag a laptop around discovered #! I was amazed, pop in disk, push button, get bacon. My primary laptop is a 16 old Dell Inspiron 9200 (no wwol/bt/etc) with an annoyingly loud fan because why? Because, I go into Starfucks and slam this beast onto the counter and pry it open and the some bitch springs to life in an instant. I zip around the innertubes and annoy those twits on a schedule while i sit there forever and I laugh loudly at my screen. I can see it in their eyes, they want to ask but well, they don't. One lady asked me if the #! shaved into the goat (on my boot screen) was neo nazi propaganda. Looking down at my [ID] which may not have been readable considering her bifocals and the fact my weapon, 2 extra mags & a knife were all not so cleverly tucked into my basketball shorts I could see how she might think me sitting there in combat boots, shorts and a tshirt could be a neo nazi... it don't take a rocket scientist to figure out I am ex army and I probably have some kind of job where i get to keep my gun with me at all times. Needless to say, I assured her the #! shaved into the goat was not a neo nazi symbol and this was Linux. There it was. She had no f$cking idea. Is that Apple she says, "no ma'am but do you own a dog?" She looked at me perplexed and said yes why do I ask? I said "because you can shave your dog and join our cult". HAHAHAHAHA Yep. I should have took a picture of her face for Sector11.

My daughter goes to school with much better hardware than I, but she sports #! on it. She is let's say "experimental" so she carries a USB stick with her non experimental #! install with her at all times. She, like I, learned quite a bit about the recesses of the Debian OS right here, with being mocked, talked down to or ridiculed because of not being versed as a Perl Monk or what have you (as in behavior in other forums). Sans a few temperamental FNGs or grumpy late nighters for the vets, this community has been pretty even keeled. The reality is the internet still comes here for problem resolution with Debian. This community has really worked out many different paths through the Debian OS (starting from the standard #! install) and (mostly) explained it in layman's terms for the next person. It is widely believed this community is dead (outside the community) , just like #!. I would happily punch the twit in the kisser that wrote the article slamming Corenominal and what was it "Boutique Distros" which undermined the Debian... I quit reading there.

Yeah, the Debian OS has moved significantly beyond the original #! distro... but I still use Openbox, I still use tint2 and I still run fast on old shit hardware because of what I learned here. Like in the Army, stay light, move fast, anticipate everything is going to be severely BOHICA FUBAR and stick with the nuts and bolts. When this hardware dies... who knows. But for now, #!'n till the wheels fall off.

and yes, I am the lurkmaster 5000, a.k.a. I am he who watches the watchers.

Damo, pvsage, vrkalak, mynis01, falldown, mrpeachy and the old coot himself Sextor11.... Bravo and well played gents. You guys are awesome.

687 words...

#516 2015-03-13 07:40:04

Head_on_a_Stick
CatMod
From: A world of pure imagination
Registered: 2014-01-21

#517 2015-03-13 08:20:43

boromeus
#! Junkie
From: BG (SRB)
Registered: 2010-09-12

tux_drummer wrote:
damo wrote:

Because the developer didn't want it to continue..

You seem to mix up two things: the source code and the name of the project. Of course Linux kernel continued to be developed even after Linus stepped down. But if he explicitly asked the developers not to call it Linux any more... I'm sure they would respect that too. Let's say Linux is called Tux from tomorrow. Does that change anything apart from causing some confusion for a couple of weeks? Nope.

#518 2015-03-13 08:50:15

KrunchTime
#! Die Hard
From: not where I belong
Registered: 2012-03-02

Head_on_a_Stick wrote:

^ Good grief.

lol  I liked it, but your comment made me laugh.

Linux User #586672
Come and Die -- Kyle Idleman

#519 2015-03-13 09:30:43

heart1010
Member

Hi,

I'm totally new here heard abaout crunchbang first time when it announces his end   hmm

I have an older laptop (32bit, 1GB ram, ...) and using elementaryOS Luna on it. It's ok but I really like to test something different which is (hopefully) even slimmer/faster than eOS on that old laptop. So do you think crunchbang will run "way" faster then eOS?

Next question is for sure what to use in long run... crunchbang announces his end so I searched and found 3 fellow campaigners. BunsenLabs, CrunchBang ++ and TweakLinux.

Is there an "official" successor I should use or what do you recommend?

#520 2015-03-13 10:04:08

Sector11
#!'er to BL'er
Website

KrunchTime wrote:
Head_on_a_Stick wrote:

^ Good grief.

lol  I liked it, but your comment made me laugh.

+1 all it needed was a "Charlie Brown!"  smile

#521 2015-03-13 10:12:04

pvsage
Internal Affairs
From: North Carolina
Registered: 2009-10-18

^ AAAAAARGH!!!  smile

@the86r:  A lot of us are ex-military; most of us don't walk around packin' heat.

#522 2015-03-13 12:11:30

Texus
#! CrunchBanger
Registered: 2009-09-08

I'm one of the earliest users and fans - been using it probably since the first Ubuntu-based release. It's been my mainstay since 2009, if I'm doing the math right. In all these years, the only major annoyance has been when the icons moved from the bottom to the top.

Philip... I don't think you realize how many lives you have touched. Good luck with everything. I can't thank you enough.

#523 2015-03-13 12:41:43

Sector11
#!'er to BL'er
Website

^ I do   lol  lol Must be an age thing.

#524 2015-03-13 12:43:42

Sector11
#!'er to BL'er
Website

Texus wrote:

Philip... I don't think you realize how many lives you have touched. Good luck with everything. I can't thank you enough.

Yea, can't argue that ... I was pushing #! before I even tried it ... to a couple of people that had older than my P-III back in 2008.

Help fund CrunchBang, donate to the project!

#525 2015-03-13 19:14:05

iorghe
New Member

Dear Philip,

Thank you for #!Crunchbang, it has been an amazing gift to the community. It helped me to save many laptops from garbage and to provide to myself, my friends and to my old parents with a fast and usable distro. I proudly loved (and I still love) it everyday.
I wish you to fulfil your dreams, even if sometimes life goes crunch#!bang#! ;-)

Thank you again, immensely,

Iorghe (Italy).

Board footer